Ultimele știri

Spitalul Samaritean Aprilie: luna sănătății și a conștientizării
Aprilie: luna sănătății și a conștientizării

Luna aprilie este plină de zile internaționale și mondiale importante din perspectiva sănătății și a îngrijirii acesteia, fiecare dintre ele punând în lumină probleme și activități cruciale legate de sănătate în întreaga lume. Alăturați-vă nouă în conștientizarea acestora și urmăriți-ne pentru a dobândi cunoștințe valoroase pentru un viitor mai sănătos.

Spitalul Samaritean Dieta și bugetul
Dieta și bugetul

Prețurile alimentelor au atins un nivel record și mulți dintre noi simt impactul acestora. Potrivit indicelui prețurilor de consum, prețurile alimentelor au crescut cu mult peste bugetul mediu al oamenilor. Deși poate părea dificil să cumpărați ingrediente sănătoase la un preț rezonabil, am adunat zece sfaturi simple pentru a vă ajuta să cheltuiți mai puțin data viitoare când cumpărați alimente sănătoase și nutritive.

Spitalul Samaritean Ziua Mondială a Sănătății 2024: „Sănătatea mea, dreptul meu”
Ziua Mondială a Sănătății 2024: „Sănătatea mea, dreptul meu”

Anul acesta, pe 7 aprilie 2024, tema Zilei Mondiale a Sănătății este „Sănătatea mea, dreptul meu”. Tema a fost aleasă cu scopul de a milita pentru dreptul indivizilor de pretutindeni de a avea acces la servicii de calitate în sănătate, educație și informare în domeniu, precum și apă potabilă sigură, nutriție bună, spațiu de calitate, condiții decente de sănătate și libertate în fața discriminării.

Spitalul Samaritean Vindecarea prin lectură - “farmacia pentru suflet”
Vindecarea prin lectură - “farmacia pentru suflet”

Descoperă puterea vindecătoare a literaturii în lumea biblioterapiei, unde cărțile devin un instrument esențial în gestionarea stresului și a problemelor personale.

Abonează-te la newsletter-ul nostru

Fii mereu la curent cu cele mai proaspete informații

Footer image
Footer image 2